• Ptesi Pazar: 08:00 – 22:00
  • .

Yaşlılarda Refleksoloji

Refleksoloji Nedir?

Pek çok gelişmiş ülkede modern tıp uygulamalarının ve farmakolojik tedavilerin yanısıra alternatif tıp ile tamamlayıcı tedavilere de yer verilmeye başlanmıştır. Hem modern tıp hem de tamamlayıcı tıp bir arada kullanılarak farklı hastalıkların tedavisinde ciddi gelişmeler kaydedilmiştir. Tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biri de Refleksoloji’dir. Bu tedavi türü ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından da destekleyici ve tamamlayıcı tıp olarak kabul edilmiştir.

Refleksolojide el ve ayaklara yapılan özel basınç teknikleriyle vücüdun bazı bölgerindeki blokelenmiş enerji çözülerek, bu enerjiyle birlikte bedenin kendisini iyileştirmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu tedavide belirli salgı bezleri ve organların bağlantılı olduğu bir takım spesifik refleks noktalarının uyarılması yoluyla ortaya çıkan elektrokimyasal mesajlar, hedef alınan organı uyararak harekete geçirir. El ve ayaklardaki belli basınç noktalarının vücuttaki belli bir takım organlarda karşılığı bulunmaktaıdr.

Refleksoloji vücuttaki enerji akışını uyararak, fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, vücut dengesinin korunmasına yardımcı olur. Hem akut ve hem de kronik rahatsızlıkların iyileşme sürecini kısaltır.

Tedavisinde refleksolojinin kullanıldığı rahatsızlıklar; migren, sırt ve bel ağrısı, romatizmal ağrılar, kabızlık, hazımsızlık, üriner sistem sorunları, kan basıncı ve kan şekeri sorunları, troid bozukları vb.dir. Bunun yanısıra kemoterapi hastalarındaki yan etkilerin hafifletilmesi, doğum sırasında ağrıların düzenlenmesi gibi durumlarda da refleksolojiye başvurulabilir.

Refleksolojinin bu geniş kullanımı ve olumlu etkileri yaşlılarda da uygulama alanı bulmuştur.

Yaşlılarda Refleksoloji

Yaşlanmaya birlikte vücuttaki pek çok fonksiyon yavaşlar, bağışıklık sistemi zayıflar, beyinsel faaliyetlerde aksamalar olur, akut veya kronik bir takım hastalıklar baş gösterir.

Uzayan insan ömrünün birlikte uzun süren yaşlılık döneminin daha keyifli ve sağlıklı geçirilebilmesi, öncelikle olabilecek hastalıkların önlenmesi veya varolan hastalık ve rahatsızlıkların en konforlu bir şekilde tedavisi ile mümkündür.

Yaşlanmayla birlikte baş gösteren ve giderek artan dolaşım yetersizlikleri, ağrılar, demans, tansiyon sorunları, ruhsal sıkıntılar, güçsüzlük gibi nedenlerle hayat kalitesi düşmeye başlayanlar için uygulanan “Yaşlılarda Refleksoloji” ile birlikte bu rahatsızlık ve hastalıkların etkilerinin azaldığı gözlemlenmektedir.

Mahir ellerde yapılan refleksoloji ile yüksek tansiyondan muzdirip olanların kan basınçları düşmekte, sindirim ve bağırsak fonksiyonlarında sıkıntı yaşayanların bu fonksiyonları düzene girmekte, romatizma ağrılarından çekenlerin ağrıları görece hafiflemektedir. Bunun yanısıra özellikle demans ve Alzheimer hastalarına yapılan refleksoloji ile enerji blokajları çözülerek beyin içindeki nöronların düzgün bir şekilde iletilmesi mümkün hale gelmekte ve durumlarında bir takım düzelmeler kaydedilmektedir.

Yaşlılarda Refleksoloji Uygulamasının Genel Faydaları

Daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmaya yardım eder.
Beyin – motor koordinasyonunu artırarak düşme ve dengesizlikleri azaltır.
Kandaki kolestrol ve şeker düzeyi ayarlar.
Kan dolaşımını düzenleyerek bir taraftan böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını sağlarken diğer taraftan tansiyonu düşürür.
Spazmları ve bunlardan kaynaklı sıkıntıları büyük oranda bertaraf eder.
Kullanılması zorunlu ilaçların yan tesirlerini giderir.
Yaşlılarda Refleksoloji Uygulamasının Sakıncalı Olduğu Durumlar

Rekleksolojinin mutlaka bu eğitimi almış kişilerce ve tıp doktorlarının da onayıyla yapılması şarttır. Yanlış yapılan uygulamaların ya da uygun olmayan yaşlılara yapılan refleksolojinin yarardan ziyade zarar getireceği unutulmamalıdır. Aşağıda verilen gruptaki yaşlılar için refleksoloji uygun değildir.

Teşhis edilmemiş hastalıkları ve bunların neden olduğu ağrıları olanlar
Kalp krizi riski taşıyanlar veya kalp pili olanlar
Ateşli ve akut bir enfeksiyon geçirmekte olanlar
Varisleri olanlar (Varisli damarın üzerinde baskı uygulanmaması gerekir.)

Write a comment