• Ptesi Pazar: 08:00 – 22:00
  • .

Ülser

Ülser, halkımızda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Peki, ülser nedir?

Ülser nedir?

Ülser, mide veya ince bağırsakları (duedenum kısmı) etkileyen bir rahatsızlıktır.

Mide ülseri, mideyi sindirim sıvılarından koruyan kalın mukus tabakasının incelmesi sonucu oluşur. Bu incelmenin sonucunda, sindirim sıvısındaki asitler mide dokularına zarar vererek ülsere neden olur.

Mide ülseriniz var ise bu kolayca tedavi edilebilir ama doğru tedavi uygulanmadığında durumunuz daha da ciddileşebilir.

Ülsere ne sebep olur?

Ülsere, genellikle şu iki durumdan biri sebep olur:

Helicobacter pylori (H. pylori) adlı bir bakterinin neden olduğu enfeksiyon

Nonsteroid antienflamatuar ilaçların uzun süreli kullanımları. Aspirin, Ibuprofen gibi.

Ülser tedavisi

Ülser tedavisi, sahip olduğunuz ülserin nedenine göre değişecektir. Çoğu ülser, doktorunuz tarafından verilen ilaçlarla tedavi edilebilir ama nadir durumlarda ameliyat gerekebilir. Doktorunuzla konuşup uygun bir tedavi planı yapmanız gerekir.

H. pylori bakterisinin neden olduğu ülser için antibiyotik ve mide asidinin üretimini engelleyen Proton Pompası İnhibitörleri (PPI) ilaçları kullanılır.

Nadir durumlarda ülseriniz için ameliyat gerekebilir. Tekrar eden, iyileşmeyen, kanamalı, delinmiş ülserler için ameliyat gerekir.

Ülsere ne iyi gelir?

Eskiden, beslenme biçiminin ülsere neden olduğu düşünülürdü. Bunun doğru olmadığı şimdi biliniyor. Yediğiniz yiyeceklerin ülsere neden olmayacağı bilinse de, sağlıklı beslenme biçiminin sindirim sisteminize ve bütün sağlığınıza yararlı olacağı bilinmektedir. Genellikle, içerisinde bolca meyvenin, sebzenin ve lifin olduğu bir beslenme düzeni sağlığınıza faydalıdır. Peki, ülsere ne iyi gelir?

Ülsere neden olan H. pylori bakterisi ile mücadelede bazı yiyeceklerin faydası olabilir. Bu bakteriyi yenmede ve vücudun sağlıklı bakterilerini çoğaltmada şu yiyeceklerin önemli rolleri olabilir:

  • Brokoli, karnabahar, lahana, turp
  • Ispanak gibi yeşil yapraklılar
  • Yoğurt gibi probiyotik bakımından zengin besinler
  • Zeytinyağı
  • Elma
  • Böğürtlen, çilek, ahududu

Write a comment