• Ptesi Pazar: 08:00 – 22:00
  • .

Refleksoloji İle Bağışıklık Sistemi

Refleksoloji ile bağışıklık sistemimizciddi anlamda kuvvetlenmiş olur. Özellikle dalak ve bağırsaklar üzerinde refleksoloji çalışmamızı yoğunlaştırdığımızda bağışıklık sistemimiz eskisine oranla daha iyi çalışır. Bağışıklık sistemi nedir ve bağışıklık sisteminin zayıflığında sık karşılaşabileceğimiz durumlardan birini aşağıdaki gibi anlatabilirim.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR ?

Kişide hastalığa sebep olabilecek bütün yabancı maddeleri tanıyıp yok eden, vücudun her türlü hastalığa karşı dirençli olmasını sağlayan bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin muazzam bir işleyiş organizasyonu vardır. Bu sistem vücuda giren ve vücutla temas halinde olan tüm yabancı maddeleri tanır, en ince ayrıntısına kadar inceler ve bunları canlının sağlıklı doku hücrelerinden ayırt eder. Bir bebeğin doğumu ile birlikte anne karnından ayrılır ayrılmaz dış ortamda sayısız mikroorganizma ve yabancı maddelerle karşı karşıya kalır. Bağışıklık sistemi doğumla birlikte kusursuz bir şekilde görevini yapmaya programlıdır.

GRİP NEDİR ?

Grip, virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalık, çok bulaşıcıdır ve genellikle enfekte olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla başkalarına geçer. Yetişkinler, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bir gün öncesine ve hastalandıktan 7 gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırır haldedirler. Bu, insanlar gribe yakalandıklarını bilmeden bile virüsü bulaştırabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, bir grip salgını, ülkedeki çok sayıda insan virüsle enfekte olduysa haftalarca sürebilir.

GRİP NASIL BİR HASTALIKTIR ?

Grip vakalarının çoğu ciddi değildir ve tedaviye yanıt verir. Fakat yaşlılar ve uzun süredir devam eden hastalıklara sahip olanlarda bağışıklık sistemi kuvvetli olmadığı için grip, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Özellikle çocuklarda sinüzit ve kulak enfeksiyonları ortaya çıkarabilir. Grip, aşağıdaki özelliklere sahip olan kişilerin durumlarını daha da kötüleştirebilir,

65 yaşın üzerindekiler,Bebekler ve küçük çocuklar,Hamileler,Kalp veya kardiyovasküler hastalığı olanlar,Astım veya bronşit gibi göğüs hastalığı olanlar,Böbrek rahatsızlığı olanlar,Diyabet hastaları,Steroid kullananlar,Kanser tedavisi görenler.

GRİP NASIL TEDAVİ EDİLMEDİLİR ?

Sanılanın aksine, antibiyotikler grip tedavisinde etkin değildir. Grip, virüs kaynaklı bir hastalıktır ve antibiyotikler ancak grip başka bir hastalığa neden olduysa kullanılabilir. Gribin neden olduğu baş ve kas ağrısı gibi belirtiler ağrı kesicilerle giderilebilir. Aspirin gibi ağrı kesiciler, 16 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir. Eğer grip iseniz hastalığı hafif atlamak için şunları yapmalısınız:

Hastalık süresince evde kalmayı tercih edin.İnsanlarla çok fazla temasa geçmekten kaçının.Sıcak ortamlarda bulunun ve dinlenin.Yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olun.Alkol tüketmeyin.Eğer içiyorsanız sigarayı bırakın ya da azaltın.Eğer yalnız yaşıyorsanız, bir akrabanıza ya da komşunuza grip olduğunuzu söyleyin. Birisinin sizi kontrol ettiğinden ve size yardımcı olacağından emin olun.

Write a comment