• Ptesi Pazar: 08:00 – 22:00
  • .

Periferal Vertigo

Son yıllarda adını daha sık duyduğumuz bir hastalık olan vertigo, birçok kişide farklı sebeplerle görülebilen bir hastalıktır.

Vertigo nedir?

İlk olarak vertigo nedir sorusuna yanıt bulmamız gerekmektedir. Tanımlamasını yaparken iki farklı vertigonun olduğunu bilerek baş dönmesi, dengesizlikle oluşan iç kulak kaynaklı bir hastalık denilebilir. Oluşma kaynağına bağlı olarak iki farklı şekilde incelenmektedir.

Periferal vertigo nedir?

İlk oluşma kaynağı iç kulak veya vestibüler organlarda oluşan bozukluk ise bu vertigo periferal olarak adlandırılır.

Santral vertigo nedir?

Bu vertigo şeklinde sorun beyindeki denge merkezinde bulunan hatalardan dolayı vertigo görülmektedir.

Vertigo tedavisi nasıl yapılır?

Vertigonun birçok kaynaklı oluşumu farklı tedavilerle iyileşme süreci göstermesine neden olmuştur. Vertigo tanısı yapılırken baş dönmesinin hangi anlarda ortaya çıktığı önem kazanacaktır. Birkaç tetkik sonrasında vertigo tanısı konulur ve tedaviye başlanır. Vertigo tedavisi kişiye özel planlanmalıdır. Konulan teşhise yönelik ilaç kullanımı ve düzenli olarak doktor muayenesi gerekmektedir. Bazen cerrahi bir tedavi olabiliyorken bazen doktorun yapacağı birkaç hareket vertigo tedavisi olabilir. İç kulak kanallarındaki kristal kayması var ise yeri test ile saptanarak manevra hareketi yapılarak tedavi edilebilir.

Tedavi sırasında iyi gelen şeyler nelerdir?

Vertigo tedavisi sırasında kendinizin de ilaç ve doktor yanısıra yapmanız gereken tedavi yöntemleri olmalıdır. Vertigoya ne iyi gelir sorusuna karşılık ilk olarak su cevabı verilmelidir. Baş dönmesiyle beraber gelen bulantıyı ortadan kaldırmaya yarayan suyu hergün düzenli ve belirtilen ölçülerde içmelisiniz. Badem sütü de birçok ilaç tedavisi yanında iyi gelen yiyecekler arasındadır. Bir gece suda beklettiğiniz bademleri sabah öğütün ve macun haline gelen karışıma ılık süt ekleyin ardından düzenli olarak hergün için. Sigara, alkol gibi alışkanlıkları bırakarak egzersiz yapmak ve stresten uzak durmakta vertigoya iyi gelen şeyler arasındadır.

Write a comment