• Ptesi Pazar: 08:00 – 22:00
  • .

Mesane Felci

Mesane veya idrar kesesi bir torba şeklindedir. Böbrekler vasıtası ile gelen idrarın depolanmasını ve dışarı atılmasını sağlamaktadır. Mesane içinde bulunan sıvı belli bir ölçüye geldiğinde sinirler uyarılmakta ve sıvının dışarı atılması hissi oluşmaktadır. İnsanların idrar yapma hissiyatı mesanede bulunan sinirler tarafından omurilik ve beyindeki merkeze aktarılır. Ve daha sonra beyin uyarı verdiğinde idrarın dışarı çıkması sağlanır. Sistemin bu şekilde çalışmasından ötürü omurilik ile beyin arasındaki bilgilendirme mekanizmasını sağlayan yapılar zarar gördüğünde ‘nörojen mesane’ yani mesane felci ortaya çıkmaktadır.

Nörojen Mesane Nasıl Oluşur?

İdrarın istenildiği zaman dışarı atılması; mesanenin dışındaki kas tabakasının kasları uyararak sinir sistemi ile uyumlu şekilde çalışması sonucu oluşur. Mesane depolandığında, sinir liflerinden beyne mesaj gitmekte ve beyinden gelen komutla mesane gevşeyerek büzükler kasılmaktadır. Mesane felci nedir? Sorusuna tam olarak yanıt verilecek olursa: Sinir sisteminin herhangi bir bölümünde enfeksiyon, hasar veya ameliyat gibi şeyler gerçekleştiğinde mesane normal işlevini kaybetmekte ve ‘Nörojen Mesane’ gerçekleşmektedir. Mesanede bulunan kasların normale göre daha fazla veya sık sık kasılmasıyla idrarın kaçtığı durumlar; sinir sistemindeki yapıların hasar durumuna, ne zaman veya ne ölçüde olduğuna bağlı olarak belirti göstermektedir.

Tedavi Edilebilir Mi? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mesanede bulunan kasların fazla kasılması nedeniyle ortaya çıkan devamlı idrar yapma, yanma hissi gibi belirtileri yok etmek için bazı ilaç tedavileri kullanılmaktadır. Mesane felci tedavisinde antikolinerjik, antimuskarinik veya antispazmotik özellikli ilaçlar kullanılabiliyor. Fakat bu ilaçlar yeterli fayda sağlamadığı için idrar yollarındaki enfeksiyonların önlenmesi amacıyla proflaksi tedavisi daha yararlı görülmektedir. Antikolinerjik ve antimuskarinik tedavide amaç; idarar yollarındaki yanma, şiddetli ağrı ve sık sık dışarı çıkma hissinin azaltılmaya çalışılmasıdır. Omurilik ameliyatı sonrası hastalarda mesane ve bağırsak felci oluşabiliyor. Bu rahatsızlığın oluşması durumunda uzman doktor yardımıyla tedavi sürecinin başlatılmasında fayda vardır.

Comment 1

  1. Emrecan adıyaman
    Aralık 10, 2018

    Merhaba ismim emre 18 yaşındayım 7 ay önce bel fıtığımın patlama sonucunda norojen mesane oldum idrarımı yapamıyorum mesane kasmıyor dısarı çıkmıyor aynı zamanda hissizlik ve cinsel boşalma da sağlamıyor sertleşme az oluyor sinirsel bir sıkıntım var yani doktorlar yapılacak birşey olmadığını beklemem gerektiğini söyledi hastanenizde benimle alakalı farklı bir tedavi seçeneği varmı geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum iyi çalışmalar

Write a comment