• Ptesi Pazar: 08:00 – 22:00
  • .

Bebeklerde Refleksoloji

Refleksoloji ;yeni doğan bebeklerde sağlıklı nörolojik gelişimlerinde destek olmak amacıyla uygulanarak duyu ve motor hareketlerinde yardımcı olur. Doğum sonrası ilk 3 ay refleksolojiyle destek sağlayan bebeklerin zeka seviyelerinde ve duyusal gelişimlerinde önemli farklılıklar gözlenmiştir.

Bebeğinizin sizden aldığı genetik mirası ve doğumdan sonraki ilk yıllarda karşı karşıya kaldığı uyarıcılar ve deneyimler onun zekâsının şekillenmesini sağlıyor. Uyarılan sinirlerle birlikte bebeğinizin zihinsel gelişimi hızlandırmaktadır. Bu bağlamda Refleksoloji terapisinin bebeğin zihinsel gelişiminde oldukça etkili bir rol oynadığını göstermektedir.

Refleksoloji çalışmaları yeni doğan bebeklerde de uygulanmakta olup bebeklerin duygusal ve nörolojik gelişimlerini güçlendirmek amacıyla da kullanılmaktadır. Düzenli refleksoloji uygulamalarının, bebeklerin sağlıklı gelişimlerinde ciddi katkıları olmakla birlikte zeka gelişimi ve duygusal gelişimi de desteklemektedir.

Refleksoloji bilindiği üzere ve basit tanımıyla ayak masajıdır. Vücudumuzdaki bütün organların uyaranlarının ve sinir uçlarının ayak tabanımızda olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayağın her bölgesi bir organla, vücudumuzun bir yeriyle bağlantılıdır. Burada bulunan bu sinir uçlarının doğru bir şekilde nazikçe basınç yoluyla uyarılmasıyla vücudumuzdaki hastalıklarımızın ve problemlerimizin bir nebze olsun çözüme kavuştuğunu,iyiye gittiğini biliyoruz. Tıbba alternatif olarak üretilen ve uzmanlar tarafından uygulanan bu yöntem olumlu sonuçlar vermiştir. Yetişkinlerde kullanılan bu yöntem artık bebeklerde de kullanılmaya başlanmış. Peki bu minnacık bedenlerin ne gibi problemleri olabilir ki diyebilirsiniz. Bebeklerde uygulanmaya başlayan bu yöntem bebeğin zeka gelişimini olumlu yönde etkilemekte, kabızlık, diş ağrıları, dikkat eksikliği, alt ıslatma, öğrenme güçlüğü gibi problemlerin ortadan kalkmasına ve oluşmasını engellemede yardımcı oluyor. Aşırı huysuzluk yapan bebeklerin mutlaka bir problemi vardır biz anlayamadığımız. Ayakta bulunan bu noktaların bilinerek doğru şekilde müdahale edilmesiyle çocuğumuzu sakinleştirip derdine derman olabiliriz.

Peki hangi problem için hangi bölgeyi ovalamalıyız?

  • Eğer bebeğinizin başından ya da dişlerinden kaynaklanan bir ağrısı olduğunu düşünüyorsanız ayak parmak uçlarına hafif basınç uygulayarak masaj yapabilirsiniz.
  • Bebeğinizin sinüslerden kaynaklanan grip, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi problemleri varda ayak parmaklarının orta noktalarını,
  • Soğuk algınlığından kaynaklanan nefes almada zorluk, uyumada zorluk çekme gibi problemleri varsa ayak parmaklarının altındaki boğumları,
  • Bağırsaklarından kaynaklanan huzursuzluklar olduğunu düşünüyorsanız kabızlık, bağırsak tıkanıklığı gibi o zaman da ayak tabanının orta bölümünü basınç uygulayarak ovun.
  • Ve eğer bebeğinizin karın bölgesinin ya da kalçasının onu rahatsız ettiğini düşünüyorsanız ayaklarının topuk bölümünü ovalayın.

Elbette problemlerin en iyi çözüm noktası şüphesiz doktorlarımızdır. Fakat çaresiz kalıp çocuğunuzun ağlamalarına ve huzursuzluklarına çözüm bulamadığınızda sizlerde bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Uzmanlar tarafından uygulandığında ise daha olumlu sonuçlar alacağınız bu yöntem denemeye değer.

Write a comment